Lazurowe wybrzeże i alpejskie serpentyny
2011-10-13 21:03:00
Lazurowe wybrzeże i alpejskie serpentyny
Rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy wchodzi w decydującą fazę. Do końca sezonu pozostały już tylko dwie eliminację. Najbliższa z nich – 46. Antibes Rally Côte d'Azur dostarczy nam emocji już w najbliższy weekend. W rozpoczynającym się w ten piątek rajdzie nie zabraknie także Macieja Oleksowicza i Andrzeja Obrębowskiego – załogi zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR.
 
Bazę rajdu zlokalizowano w samym sercu miasteczka Juan-les-Pins, zaledwie kilka kilometrów na południowy zachód od miasta Antibes. Jak przystało na miejscowości zlokalizowane między Niceą i Cannes są to znane i bardzo popularne kurorty. Zwłaszcza wśród tych, których stać na wizyty w licznych kasynach i klubach nocnych. Antibes znane jest z muzeum twórczości Pabla Picassa. Z kolei Juan-les-Pins słynie z lipcowego festiwalu jazzowego.
 
Maciej Oleksowicz:
– Jesteśmy już w komplecie na Lazurowym Wybrzeżu. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, przywitała nas piękna pogoda. Jest słonecznie, na termometrach ponad 20 stopni, ciepło jest nawet wysoko w górach. Jesień jeszcze nie zawitała w tej części Francji, więc nadal jest tu sporo, miłej dla oka, zieleni. Nie ma już śladu po naszych przygodach w Rajdzie Polski – mechanicy odbudowali i przygotowali samochód. Jesteśmy już po zapoznaniu, czwartek poświęciliśmy na intensywne testy, by jak najlepiej ustawić auto na kręte, asfaltowe trasy.
 
Francuska eliminacja ERC gości w kalendarzu mistrzostw od 1972 r. Wśród poprzednich zwycięzców tej imprezy są między innymi takie nazwiska jak Loeb, Bouffier, Basso, Travaglia czy Betti. Ciekawostką jest fakt, że w zeszłym roku z powodzeniem rywalizował tu Robert Kubica zajmując świetne, trzecie miejsce. Trasa rajdu liczy sobie w sumie 922 km, z czego niemal 260 przypada na 14 odcinków specjalnych. Oesy wiodą krętymi, górskimi drogami na północ od Antibes.
 
Maciej Oleksowicz:
– Odcinki są przepiękne, znamy je z zeszłego roku, bowiem trasa jest taka sama. Czekają nas tysiące zakrętów, mnóstwo widowiskowych nawrotów. Wśród odcinków, które przejedziemy są oesy znane z Rajdu Monte Carlo, w tym słynne Col de Turini. Próby są bardzo kręte, ale przyczepne i dość równe. Największe wrażenie robią duże zmiany wysokości i gigantyczne przepaście, które widać przez boczne szyby.
 
Zawodnicy rozpoczną zmagania w piątek wieczorem. Start do pierwszego z odcinków (Levens - Duranus - St Jean la Rivière – 11,97 km) odbędzie się o 19:12. Tego dnia załogi przejadą jeszcze jeden odcinek – niespełna 14-kilometrową próbę Villars - Massoins – Tournefort. W sobotę do rozegrania jest 6 prób o łącznej długości 112,26 km. 6 niedzielnych odcinków ma w sumie 122,1 km.
 
Lista startowa rajdu liczy sobie 54 załogi, z czego 10 wystartuje w samochodach klasy S2000. Wśród zgłoszonych są konkurenci Macieja Oleksowicza w ERC – Rossetti, Tlustak i Betti.
 
Maciej Oleksowicz:
– Jesteśmy gotowi do rajdu, chcemy być jak najwyżej w generalce, ale mamy świadomość, że naszym celem są przede wszystkim punkty w klasyfikacji ERC potrzebne by powrócić na podium tej rywalizacji.
 
Aktualna, nieoficjalna klasyfikacja Mistrzostw Europy po dziewięciu eliminacjach:
 
1. Luca Rossetti (ITA) – 209
2. Luca Betti (ITA) – 188
3. Antonin Tlustak (CZE) – 129
4. Michał Sołowow (POL) – 115
5. Maciej Oleksowicz (POL) – 113
6. Szymon Ruta (POL) – 97
7. Dimitar Iliev (BGR) – 46
8. Renato Travaglia (ITA) – 35
Rajd Antibes Francja, kat: Rajd ME


| Rajd Antibes Francja, kat: Rajd ME

Oleksowicz na pudle w Antibes!
2011-10-16 00:00:00

260 km rywalizacji na krętych drogach francuskich Alp już za kierowcami i pilotami. Polska załoga zespołu Castrol TRW MOTOINTEGR...
• zobacz więcej

Awans Oleksowicza
2011-10-15 21:13:12

Za nami drugi, znacznie dłuższy, dzień rywalizacji w 46. Rajdzie Antibes. Po przejechaniu w sumie 137,8 km oesowych (8 odcinków)...
• zobacz więcej

Pracowity czwartek przed Antibes
2011-10-14 09:50:00

Czwartek Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski – załoga zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR poświęcili na jak najlepsze przyg...
• zobacz więcej
2011-10-13 21:03:00   Lazurowe wybrzeże i alpejskie serpentyny / Rajd Antibes Francja, kat: Rajd ME / >>
| by Labmatic