Oleksowicz trenował z Simonem Jean-Josephem
2011-03-01 00:00:00
Oleksowicz trenował z Simonem Jean-Josephem

Luty dla Maćka Oleksowicza był okresem intensywnych przygotowań do nowego sezonu. Na początek kierowca zespołu Castrol TRW Motointegrator wybrał się na treningi do włoskiego specjalisty od asfaltów Vittorio Caneva, u którego nauki pobierali m.in. Kris Meeke, Gigi Galli, Guy Wilks, Juho Hanninen oraz wielu innych znanych kierowców. Dwa tygodnie później Maciek udał się do Francji gdzie kontynuował asfaltowe treningi tym razem u boku Simona Jeana-Josepha.

Maciej Oleksowicz:

Podobnie jak w roku ubiegłym planuję starty w Mistrzostwach Europy, w którym dominować będą rajdy asfaltowe. Nie ma co ukrywać, że w przeciwieństwie do szutrów moje umiejętności oraz tempo jazdy na asfaltach do tej pory pozostawiało wiele do życzenia, dlatego też za cel postawiłem sobie poprawę techniki jazdy na takiej nawierzchni. Na początku lutego wybrałem się do włoskiej szkoły prowadzonej przez cenionego specjalistę od asfaltów Vittorio Caneva, u którego nauki pobierało wielu bardzo znanych kierowców. Vittorio to doskonały fachowiec, który uczy przede wszystkim precyzji i optymalnego toru jazdy na asfaltach, zwłaszcza tak krętych jakie spotyka się właśnie we Włoszech czy Francji.
Do tego drugiego kraju wybrałem się dwa tygodnie później, gdzie tym razem, już swoim samochodem, trenowałem pod okiem dwukrotnego Mistrza Europy, Simona Jean-Josepha. W ciągu dwóch dni przejechałem ponad 200 km gdzie oprócz samej techniki i toru jazdy, skupiłem się na sztuce umiejętnego ustawiania samochodu na określone warunki. To naprawdę bardzo wartościowa wiedza, na którą składa się wiele technicznych detali. Nie muszę mówić jak ważne jest odpowiednie i szybkie ustawienie samochodu bo od tego zależy pewność i tempo jazy. Patrząc na najlepszych kierowców, choćby na odcinkach testowych, widać jak szybko potrafią dostroić zawieszenie. W czasie samego rajdu następujące po sobie odcinki potrafią znacznie od siebie się różnić pod względem przyczepności czy konfiguracji zakrętów. Doświadczeni kierowcy w takich warunkach dostrajają samochód pomiędzy nimi. Jeśli zrobi się to właściwie wówczas kierowca zyskuje duży komfort psychiczny i może skupić się na torze i tempie jazdy. Tego trzeba uczyć się całymi latami i dlatego aby ten proces przyspieszyć warto korzystać z doświadczeń takich osób jak Simon Jean-Joseph. Liczę, że to czego doświadczyłem i nauczyłem się zarówno od Vittorio jak i od Simona zaprocentuje podczas tegorocznych startów.
 

Trening Simon Jean Joseph, kat: Trening


| Trening Simon Jean Joseph, kat: Trening

Oleksowicz trenował z Simonem Jean-Josephem
2011-03-01 00:00:00

Luty dla Maćka Oleksowicza był okresem intensywnych przygotowań do nowego sezonu. Na początek kierowca zespołu Castrol TRW Moto...
• zobacz więcej
| by Labmatic