Ósmy raz do Rzeszowa
2013-08-07 15:13:37
Ósmy raz do Rzeszowa

Dziewiątkę na szyby Forda Fiesty S2000 przyklei ekipa Inter Cars Castrol TRW. Z takim numerem w 22. Rajdzie Rzeszowskim wystartuje załoga tego zespołu – Maciej Oleksowicz pilotowany przez Michała Kuśnierza.

 

Dla Oleksowicza i Kuśnierza będzie to czwarta odsłona tegorocznych zmagań w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Maciek po raz ósmy w swojej karierze będzie startował w tej imprezie, jednak kierowca zespołu Inter Cars Castrol TRW wraca na oesy wokół Rzeszowa po trzyletniej przerwie spowodowanej startami za granicą. Oleksowicz po raz ostatni brał udział w Rajdzie Rzeszowskim w sezonie 2009, kiedy to za kierownicą Peugeota 207 S2000 zajął 5. miejsce.

 

Już pierwsza edycja Rajdu Rzeszowskiego, zorganizowana w 1978 r., była eliminacją RSMP. Po przerwie, rajd powrócił do kalendarza krajowego czempionatu w 1999 r. i od tego sezonu stanowi stały punkt rajdowego sezonu w Polsce. Ponadto w ubiegłych sezonach impreza była także rundą mistrzostw Słowacji, jednak w tym roku załogi rywalizujące w mistrzostwach tego kraju nie pojawią się w Rzeszowie. Bez zmian za to pozostaje lokalizacja parku serwisowego – zespoły rozstawią się na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej.

 

Przygotowania do startu w 22. Rajdzie Rzeszowskim Oleksowicz z Kuśnierzem zaczęli już dwa tygodnie temu, kiedy to przeprowadzili pracowite testy przed rajdem.

 

Maciej Oleksowicz:

- Testowaliśmy w okolicach Birczy, więc jeszcze kawałek za Rzeszowem. W trakcie tych testów skupiłem się na ustawieniu samochodu tak, aby był jak najłatwiejszy w prowadzeniu i dawał mi komfort i poczucie pewności podczas jazdy. Takie ustawienia pozwolą wykorzystać potencjał samochodu na tych trudnych i krętych trasach.

 

Na wtorek i środę organizator zarezerwował czas na zapoznanie z trasą rajdu.

 

Maciej Oleksowicz:

- Wczoraj zaliczyliśmy dopiero pierwszą część zapoznania z trasą, ale już zauważam, że to jest zupełnie inny Rzeszowski, niż ten, który pamiętam. Przede wszystkim dlatego że bardzo poprawiła się nawierzchnia. Ja pamiętam mocno dziurawe odcinki z smolistym asfaltem, który stawał się bardzo śliski w czasie deszczu. Teraz, przynajmniej na tych oesach, które już widzieliśmy, mamy równy, twardy asfalt. Nam to jak najbardziej pasuje. Jest sporo zakrętów, w tym bardzo dużo długich łuków oraz stromych zjazdów i podjazdów. Rajd jest chyba najwolniejszą asfaltowych eliminacją RSMP, więc nie obawiam się tego, że decydująca będzie tu prędkość maksymalna, jaką poszczególne samochody mogą osiągnąć. Wszystko wskazuje, że żar będzie się lał z nieba, więc z pewnością zmęczymy się w tym rajdzie, mimo ze impreza ma dość kompaktową formułę. Bardzo lubię ten rajd. To była moja ulubiona asfaltowa runda mistrzostw Polski, pomimo przygód, które kiedyś mi się w tym rajdzie przytrafiły.

 

Pierwszy etap rajdu liczy sobie 212,79 km, z czego 41 proc., czyli 87,5 km stanowią próby sportowe. Wśród nich jest też najdłuższy w kraju, asfaltowy oes – 29,75-kilometrowa Lubenia. Z kolei drugiego dnia rajdu, w niedzielę – 10 sierpnia, załogi czeka niemal tyle samo kilometrów oesowych, bo 85,1. W sumie trasa rajdu ma 466,5 km i 172,6 km odcinków specjalnych (11 oesów).

 

Przed Rajdem Rzeszowskim załoga Inter Cars Castrol TRW zajmuje piątą lokatę z 55 punktami na koncie.

22. Rajd Rzeszowski, kat: Rajd w RSMP


| 22. Rajd Rzeszowski, kat: Rajd w RSMP

Trzy miejsca w górę
2013-08-10 15:55:08

Zdecydowanie szybsza jazda Oleksowicza w sobotę zaowocowała właśnie takim awansem załogi Inter Cars Castrol TRW w klasyfikacji ...
• zobacz więcej

Szybsza sobota
2013-08-10 12:29:06

Na pierwszych trzech odcinkach specjalnych drugiego dnia 22. Rajdu Rzeszowskiego Oleksowicz i Kuśnierz przyspieszyli i systematyczn...
• zobacz więcej

Trzeci czas na koniec dnia
2013-08-09 20:54:55

Tym pozytywnym akcentem na ostatnim dzisiejszym oesie załoga zespołu Inter Cars Castrol TRW kończy trudny pierwszy dzień 22. Raj...
• zobacz więcej
2013-08-08 18:10:21   Dobry test przed rajdem / 22. Rajd Rzeszowski, kat: Rajd w RSMP / >>2013-08-07 15:13:37   Ósmy raz do Rzeszowa / 22. Rajd Rzeszowski, kat: Rajd w RSMP / >>
| by Labmatic