Oleksowicz nad oceanem – Rajd Asturii
2011-09-07 23:45:00
Oleksowicz nad oceanem – Rajd Asturii
Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski – załoga zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR jest już w Hiszpanii. Polacy udali się do, słynącej ze swojej gościnności, prowincji Asturia gdzie już w czwartek wystartują w 48. edycji Rally Principe de Asturias.
 
Hiszpańska eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy rozgrywana jest od 1964 r. Rajd Asturii nie zawsze jednak był rundą europejskiego czempionatu. W 2009 r. wrócił do kalendarza ERC po trzyletniej przerwie. Rajd rozpoczyna się w czwartek odcinkiem testowym i wieczorną ceremonią startu w centrum Oviedo – miasta pełnego zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na 37 zgłoszonych do rajdu załóg czeka w sumie 231,5 km oesowej rywalizacji. W piątek kierowcy przejadą 6 odcinków o łącznej długości 109 km. Kolejnego dnia będą się ścigać na pozostałych 122,5 km trasy podzielonych na 7 prób. Zawodnicy będą także mieli okazję odwiedzić Gijón – położone nad Zatoką Biskajską największe miasto regionu, gdzie zlokalizowano park serwisowy.
 
Zespół Castrol TRW MOTOINTEGRATOR dotarł do Hiszpanii już w poniedziałek. Wtorek i środę Maciej z Andrzejem poświęcili na zapoznanie się z trasą oraz testy, które miały dać odpowiedź na pytanie jak ustawić Fiestę S2000 by była jak najszybsza na hiszpańskich oesach.
 
To wymagający rajd – odcinki specjalne wytyczone w regionie znajdującym się pomiędzy górami a oceanem słyną z tego, że asfalt nierzadko bywa zaskakująco mokry i śliski za sprawą kapryśnej pogody. Poziom emocji podnosi fakt, że te zdradliwe trasy są momentami zlokalizowane w surowym i pełnym stromizm krajobrazie Asturii. O tym jak wymagające są tutejsze trasy świadczy fakt, że nawet w latach, w których rajd był eliminacją ERC rzadko wygrywał go kierowca spoza Hiszpanii. Według organizatorów poprzednią edycję Rajdu Asturii oglądało na trasie ponad 100 tys. kibiców.
 
Maciej Oleksowicz:
– Za nami rekonesans przed rajdem. Odcinki są naprawdę piękne, ale także mocno specyficzne, szczególnie pierwszego dnia. Trasa jest bardzo wąska i jednocześnie bardzo szybka. Droga cały czas wije się, jest pełna delikatnych zakrętów, na których będziemy jechać z prędkościami rzędu 140-160 km/h, więc naprawdę łatwo tutaj o błąd. Drugiego dnia oesy są podobne do tych, jakie znamy z Włoch i Madery – trasa jest bardziej kręta. To, co się nie zmienia to nawierzchnia. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia jest bardzo równa i bardzo przyczepna.
Wśród 37 zgłoszonych do rajdu załóg 7 walczy o punkty w klasyfikacji ERC. Nie zabraknie wśród nich największych konkurentów Oleksowicza, czyli Tlustaka i Bettiego. Zeszłoroczne zwycięstwo z pewnością będzie chciał powtórzyć Hiszpan Alberto Hevia.
 
Maciej Oleksowicz:
– Spodziewamy się, że lokalni zawodnicy będą bardzo szybcy, ale postaramy się nawiązać z nimi walkę. Tradycyjnie konkurencja w Mistrzostwach Europy jest bardzo silna. My oczywiście walczymy o podium.
 
Start pierwszej załogi do pierwszego oesu odbędzie się w piątek o 9:04. Zakończenie piątkowej rywalizacji planowane jest na godzinę 19:08.
 
Przed rajdem Maciej Oleksowicz zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji ERC.
 
Klasyfikacja ERC przed Rally Principe de Asturias – ósmą eliminacją tegorocznych mistrzostw Europy:
 
1. Luca Rossetti (ITA) 185
2. Luca Betti (ITA) 149
3. Maciej Oleksowicz (POL) 108
4. Antonin Tlustak (CZE) 89
5. Michał Sołowow (POL) 76
6. Szymon Ruta (POL) 57
7. Dimitar Iliev (BGR) 46

 

Rajd Principe de Asturias Hiszpania, kat: Rajd ME


| Rajd Principe de Asturias Hiszpania, kat: Rajd ME

Pechowa Asturia
2011-09-10 20:02:13

Hiszpańskie oesy 48. Rally Príncipe de Asturias 2011 nie okazały się gościnne dla załogi zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR ...
• zobacz więcej

OS Siero pechowy dla Oleksowicza
2011-09-09 00:00:00

Załoga zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR – Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski – nie ukończyła pierwszego z dzisiejszyc...
• zobacz więcej

Oleksowicz nad oceanem – Rajd Asturii
2011-09-07 23:45:00

Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski – załoga zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR jest już w Hiszpanii. Polacy udali się do,...
• zobacz więcej
| by Labmatic