Gotowi na każdą pogodę
2013-05-21 22:16:20
Gotowi na każdą pogodę

W najbliższy weekend, po ponad miesięcznej przerwie, załogi wracają na trasy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Drugą rundą w kalendarzu cyklu jest 59. Rajd Wisły, w którym nie zabraknie także Maćka Oleksowicza z Michałem Kuśnierzem – załogi zespołu Inter Cars Castrol TRW.

 

Rajd Wisły wraca do kalendarza krajowego czempionatu po 10 latach przerwy. Po raz ostatni najlepsze rajdowe ekipy w kraju uczestniczyły w tej imprezie w sezonie 2002. W tym roku Rajd Wisły odbędzie się w dniach 24-26 maja, a nie jak zazwyczaj - we wrześniu. Oleksowicz i Kuśnierz wystartują w tej imprezie dobrze znanym wszystkim kibicom Fordem Fiesta S2000 w barwach Inter Cars, Castrol i TRW. Pierwsze dwa dni tygodnia, w którym odbywa się rajd, zespół poświęcił na intensywne testy, potrzebne by przygotować samochód i siebie do warunków, które będą zupełnie inne niż te, jakie panowały podczas poprzedniej rundy mistrzostw.

 

Maciej Oleksowicz:

– Zrobiliśmy świetne testy i co ważne – mieliśmy na to dwa dni, więc jeżdżenia było naprawdę dużo. Mieliśmy do dyspozycji dwa zupełnie różne odcinki – Jeden dosyć nierówny i szybszy, a drugi z niemal idealnym asfaltem, ale za to bardziej kręty. Miłą niespodziankę zrobiła nam także pogoda. Pierwszego dnia mieliśmy piękne słońce, było ciepło, a co za tym idzie przyczepnie. Dzień później padało z przerwami niemal przez cały dzień, więc na trasie była woda, błoto i naprawdę niewiele przyczepności. Zrobiliśmy parę rzeczy w samochodzie, na które wcześniej nigdy nie było czasu, co odbieram jako spory krok naprzód. Na pewno pomoże nam to w ustawianiu samochodu, nie tylko na ten rajd, ale także na kolejne rundy. Na oesy Rajdu Wisły wyjadę po raz pierwszy i tak naprawdę to nie wiem zbyt wiele o tym, czego mam się spodziewać. Jak jeździłem w Pucharze PZM to Wisła była rundą RSMP. Z kolei gdy przeszedłem do RSMP to ten rajd spadł do drugiej ligi. Niektóre fragmenty trasy może będę pamiętał z Barbórki Cieszyńskiej, w której kiedyś kilka razy startowałem, ale reszta będzie dla mnie nowością. Myślę, że takie kręte i wąskie odcinki powinny być fajne dla nas i dla naszego samochodu, więc czuję się dobrze przed tym rajdem, ale dopiero oesy pokażą gdzie jesteśmy.

 

Michał Kuśnierz:

– Po tych dwóch dniach jazdy jestem bardzo zadowolony, bo plan, który sobie założyliśmy wykonaliśmy w 100 procentach. Od rajdu Świdnickiego minął ponad miesiąc, więc po tak długiej przerwie dobrze jest zrobić trochę kilometrów. Jak wspomniał Maciek, testy były wyjątkowo efektywne, bo mogliśmy sprawdzić auto na różnych nawierzchniach i przy różnej pogodzie. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, więc nie mieliśmy żadnych przygód, jeździliśmy bezbłędnie. Kilka razy startowałem w Rajdzie Wisły, ale to było 10 lat temu. Słyszałem, że od tego czasu na wielu odcinkach zmieniła się nawierzchnia, bo drogi były remontowane. Tak naprawdę na zapoznaniu dowiem się jakie są różnice. Z tego co wiem, oesy przypominają charakterystyką nasze odcinki testowe. Wczoraj szersze i szybsze, choć nierówne partie, a dziś trasa bardzo równa, ale wąska, kręta i śliska.

 

Organizatorzy przygotowali trasę o łącznej długości 626 km, z czego nieco ponad 175 km liczą sobie odcinki specjalne. Tych będzie w sumie 15. Próby pierwszego etapu zlokalizowano na południowy-zachód od Ustronia, przy granicy z Czechami (OS Cisownica – 8,9 km), na południe od Jastrzębia-Zdroju (OS Bzie – 16,8 km) oraz na północ od Cieszyna (OS Zamarski – 15,82 km). Z kolei w niedzielę odcinki będą zlokalizowane bliżej Wisły i w samym mieście. Czeka nas OS Dobka (9,28 km – z metą w centrum Wisły), OS Kubalonka (8 km – ze startem z Wisły Głębce) oraz OS Ochaby (9,28 km – zlokalizowany na wschód od DK 81 łączącej Katowice ze Skoczowem).

 

Przed Rajdem Wisły Oleksowicz i Kuśnierz z dorobkiem 17 punktów zajmują piąte miejsce w klasyfikacji RSMP.

59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP


| 59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP

Bogatsi o 24 punkty
2013-05-26 19:07:44

Maciek z Michałem wywalczyli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów i trzecie w niedzielnym etapie rajdu....
• zobacz więcej

Bez zmian po drugiej pętli
2013-05-26 15:38:43

Przebita opona na OS Dobka 2 pokrzyżowała nieco plany Oleksowicza i Kuśnierza....
• zobacz więcej

Szybciej w niedzielę
2013-05-26 12:40:32

Na pierwszej z trzech niedzielnych pętli 59. Rajdu Wisły, Oleksowicz z Kuśnierzem przyśpieszyli i sukcesywnie odrabiali straty d...
• zobacz więcej
2013-05-25 17:58:41   Jedno miejsce w górę / 59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP / >>2013-05-25 13:07:49   Bez szczęścia w pogodowej loterii / 59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP / >>2013-05-24 17:52:17   Gładko na testowym / 59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP / >>2013-05-23 21:49:38   Wąsko i kręto / 59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP / >>2013-05-21 22:16:20   Gotowi na każdą pogodę / 59. Rajd Wisły, kat: Rajd w RSMP / >>
| by Labmatic